Vydejte se po stopách staré báje, která hovoří o tom, že v nitru Velké Čantoryje je ukryto celé vojsko rytířů, aby bylo připraveno pomoci zdejšímu kraji v případném nebezpečí.
Na 10 km dlouhé naučné stezce s převýšením 579 m se však můžete dozvědět i mnoho dalších zajímavostí. Například, kdo to byl Jiří Třanovský, jak se žilo v kraji kolem Velké Čantoryje, ze které jsou výhledy do Polska, Česka i Slovenska.
Druhá část této naučné stezky je pro Vás připravena také na polské straně Velké Čantoryje, například s využitím lanovky z polského městečka Ustroń.
Popis trasy
Trasa začíná v Nýdku na náměstí u první informační tabule s plánkem stezky dlouhé téměř 10 km. Vydáte se po zelenobílé značce, která je shodná s červenou TZ. Po 1,5 km dojdete ke druhému stanovišti u studánky s horským pramenem. Z něj se vydáte do kopce kolem památníku Třanovského až ke čtvrtému zastavení poblíž přírodní rezervace Čantoryje. Následuje poslední prudší stoupání k chatě na malé Čantoryji. K rozhledně na vrcholu Velké Čantoryje dojdete pohodlnou cestou 0,5 km. Tady si můžete dopřát něco k snědku.
Od rozhledny se vydáte 0,6 km s kopce po mezinárodní česko – polské cestě. Na rozcestí odbočíte doprava a čeká vás krásná lesní pěšina bukovým lesem, během které se dozvíte další zajímavosti o přírodě a životě lidí pod bájnou horou. Zhruba po 20 – 30 min. přijdete opět ke studánce, kde se naučný okruh uzavírá. Zbývá už jen sejít na náměstí v Nýdku, odkud jste vyšli.
...a když už se budete pohybovat v této oblasti, nezapomeňte navštívit historické vápenné pece ve Vendryni, které historicky dokumentují jednu z fází zpracování železa.
Přístup
- autem → ze silnice E75 směr Český Těšín > Třinec > Jablunkov > Mosty u Jablunkova, odbočte v Bystřici směr Nýdek. V centru obce Nýdek je parkoviště a také počátek naučné stezky.
- vlakem, autobusem → z železniční stanice Bystřice nad Olší autobusovou linkou do Nýdku.